Bankacılık ve Finans Hukuku

Bankacılık ve finans alanında kurucu ortakların kariyer geçmişleri gereği derin bir geçmişe sahip olan Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu, tüzel ve gerçek kişi müvekkillerine bankacılık işlemlerinde ulusal ve uluslararası alanda hukuki danışmanlık ve yargısal boyutta hizmet sunmaktadır.

Dinamik gelişimi ile ticari hayatta zorunluluk haline gelen bankacılık işlemleri, her ne kadar ticari hayatın vazgeçilemez bir unsuru olsa da içerisinde ciddi sorunlar barındırmaktadır. Bu noktada müvekkillerinin bankacılık alanında gerçekleştireceği hukuki işlemlerden önce profesyonel görüş alması, tercih edeceği finansman hakkında ve doğabilecek uyuşmazlıklar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Şayet başta umut ile atılan adımlar, hukuki temelden yoksun ise ticari hayatta ciddi sorunlar doğurabilmektedir. 

Doğru finansman ve doğru hukuki işlemler ile uyuşmazlıkları minimum düzeye indirmeyi amaç edinen Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu, müvekkillerine hukuki işlem öncesi profesyonel görüş sunmakla birlikte doğan uyuşmazlıkları da profesyonel olarak ele alır, uyuşmazlıklarda yargılama sürecini titizlikle takip eder.

Ticari işlemler sırasında kredi, leasing vb. bankacılık ve finans işlemlerine başvurulduğu ancak tercih edilecek finansal hizmetin eksileri değerlendirilmemektedir.

Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu, yapılacak hukuki işlemlerin değerlendirilmesinde baş rol oynayarak müvekkillerine artı ve eksilerini belirtir. Bu bağlamda doğabilecek uyuşmazlıklar müvekkillere açıklanır. Müvekkilin hukuki sürecinin çözülmesi amacıyla ilgili kuruluş ile müzakere edilir. Şayet hukuki uyuşmazlık yargılama boyutuna taşınmış ise gerekli tüm hukuki adımlar atılır. 

Bankacılık ve Finans Hukuku'nda Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle amacınız ve hukuki durumunuz tarafımızca incelenmektedir. Çünkü her hukuki süreç kendine özgü olup, bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu her müvekkilline ayrı olarak zaman ayırır. Bu bağlamda öncelikle ne yapmak istediğiniz, varmak istediğiniz sonuç incelenir ve hukuki mahiyetiniz değerlendirdikten sonra profesyonel görüşümüz tarafınıza sunulur.

Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu tarafından temsil edilmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler bu yöndeki taleplerini bize sunar ve tarafımızca değerlendirilir. Anlaşma gerçekleşmesi sonucunda avukatlık sözleşmesi imzalanır ve tarafımıza vekâletname çıkarılarak temsil yetkisi verilir.

Müvekkillerin hukuki uyuşmazlıklarında aktif kalmaları ve bilgi sahibi olmaları için işlemlerle birlikte ilerletilmektedir. Raporlandırma yöntemi ile belirlenecek zaman dilimlerinde sizlere bilgilendirme yapmakta, bu bağlamda sizleride uyuşmazlığınız konusunda atılan adımlarda bilgi sahibi ve olaya vakıf kılmanız sağlanır.

Takip edilen yargısal süreçlerde müvekkilin onayı ile adım atılarak son işe kadar devam ettirilmektedir. 

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 71-83. maddeleri gereği avukat ile temsil edilmek istenen işlemler için noter aracılığı ile vekaletname çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle notere giderek vekaletname çıkarmanız gerekmektedir. Ancak vekalet verirken gerekli bilgilerin notere sunulması ve hukuki işlemlerinizin masraf ve verim açısından hız kazanması için vekaletnameye eklenmesi gereken özel yetkiler olabileceğinden bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu tarafından temsil edilmek istediğiniz takdirde, bizimle iletişime geçerek vekaletname ile ilgili detaylı bilgiye aşağıda belirtilen linke tıklayarak veya büromuz ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. 

Kullanılacak kredi ürününün hukuki mahiyetinin incelenmesi, kredi sağlayacısının kim olduğunun, kredinin bir dayanağının olup olmadığı (Örneğin Avrupa Yatırım Fonu destekli ticari kredi vb.), akdedilecek Genel Kredi Sözleşmesi, ödeme planı, kefalet sözleşmesi, garanti sözleşmesi, rehin sözleşmesi vb. hukuki işlemlerin son derece titizlikle takip edilmesi, kullanılmak istenen kredi türünün talep etmiş olduğunuz doğru finansman olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Genel Kredi Sözleşmeleri her yıl bankaların hukuk departmanı tarafından kanun, yönetmelik, BDDK ve ilgili mevzuat gereği revize edilmektedir. Genel Kredi Sözleşmesi ile birlikte akdedeceğiniz diğer sözleşmelerin içeriğini tam anlamıyla bilmeniz, ileride doğabilecek hukuki uyuşmazlıklarda sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyecektir. Sözleşmelerin kanunun öngördüğü şekil şartlarında olup olmadığı, faiz oranları, ödeme planı, yetki şartı vb. maddelerin değerlendirilmesi de son derece önemlidir. 

Karaer&İnaltay Hukuk Bürosu, müvekkilleri için banka ve ilgili finansman kuruluşları ile talep ettiğiniz finansman türüne göre görüşmeleri gerçekleştirir. Sunulan kredi ürününü değerlendirir ve hazırlanan sözleşmeleri inceler, kredi yapılandırmaları için görüşmeleri gerçekleştirir. Bu görüşmeler, alanında uzman ve her daim bankacılık mevzuatını ve BDDK kararlarını inceleyen ekibimiz ile yapılmaktadır.

Belirtilen hususlara dikkat edildiğinde alanında uzman avukatlar ile çalışmak, ticari hayatınızda atacağınız adımların sağlam olmasını ve ileride doğabilecek uyuşmazlıklara hazır olmanızı sağlayacaktır. Şayet uyuşmazlık gerçekleşmiş ve yargı boyutuna taşınmış ise dosyadaki tüm donelerin incelenerek atılabilecek adımların tespit edilmesi de son derece önemlidir. Aksi halde ticari hayatınızda ciddi zararlar doğabilir. 

Comment (1)

 • Hakkı cevap

  Merhaba
  Amcamın şahsıma vermiş olduğu vekaletname var. Banka işleri için hesap açma kapama, para çekme yatırma. Döviz alma satma, banka kartı talep etme şifresini alma kapatma. Eft internet bankacılığı elektronik ortamda takip etme şifre talep etme gibi bir çok şey yazıyor. Noter bu izni veriyor onaylıyor. Bankalar buna uymak zorundamı yoksa isterlerse bu işlemleri yapmama izin vermeyebilirlermi
  Teşekkür ederim
  Kolay gelsin

  Ekim 27, 2021 , 9:58 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alanında Uzman Bir

Avukat mı Arıyorsunuz ?

Hukuki konularda merak ettiğiniz soruların yanıtına hemen ulaşabilirsiniz..

Call Now ButtonHemen İletişim !